RPSN


Jak si správně vybrat půjčku?

ZUNO kreditní karta

SMS půjčky - jde to i bez poplatku

Nejlevnější půjčka na auto

Bankomaty ČSOB

Kalkulačka Půjčky České spořitelny

Půjčka od České spořitelny i pro podnikatele

Půjčka před výplatou na účet

Rychlá půjčka až domů

SMS půjčka pro ženy

Aukce půjček

Co je to osobní bankrot

Co je to RPSN

Malá SMS půjčka bez registru


Pozor:
Články na tomto webu postupně vznikaly v minulosti a je tedy možné, že některé informace nemusí být aktuální. Doporučujeme ověřit uvedené info i jinde.

Co je to RPSN

26/7/2015

Každý z nás se s pojmem RPSN potkává dnes a denně. Ne každý ale ví co přesně tento pojem znamená a jak je třeba jej chápat. V dnešní době se s ním setkáme v souvislosti téměř s každou půjčkou. Pojďme se tedy podívat na to co RPSN znamená a jak se dá vypočítat.

Význam

Čtveřice písmen RPSN je zkratkou pro roční procentuální sazbu nákladů. Jeho hodnota je vždy vyjádřena procenty. Uvádí se v podstatě u všech půjček. Vy pak snadno můžete zhodnotit jejich výhodnost.Jedná se o procentuální podíl z částky, kterou musí spotřebitel za jednoleté období uhradit. Jeho hodnota se samozřejmě pohybuje v závislosti na půjčované částce. Jistě bude spousta společností, které budou u obdobných částek nabízet mírně odlišnou sazbou. Vše je ale regulováno zákonem a především se odvíjí od základního vzorce, a tak si společnosti samozřejmě nemohou účtovat kolik se jim zachce.

Jak vypočítat RPSN?

Spotřebitelé mají zprostředkovatelem RPSN zpravidla dané, a tak jeho výpočet není nutný. Je ale dobré vědět, z čeho poskytovatel při nabídce úvěru vychází, a jak dojde k závěrečné procentuelní hodnotě.

Vzorec pro výpočet RPSN naleznete například na Wikipedii.

Na první pohled tento vzorec působí hrůzostrašně. Nemusíte se však obávat, jeho výpočet je poměrně jednoduchý. Není třeba jej do detailu popisovat vzhledem k tomu, že na internetu lze najít spousta kalkulaček, které RPSN sami spočítají.

K čemu je to dobré?

V závislosti na počtu procent, které RPSN udává zjistíte, kolik celkově za půjčku zaplatíte. Zpravidla jsou do něj započteny veškeré poplatky a úroky. Po přičtení k půjčené částce tedy snadno zjistíte, jakou sumu je nakonec třeba uhradit.

Vzhledem k tomu, že se jedná o běžně používaný nástroj k výpočtu výše splácené půjčky je dobré vědět, o co jde. Není sice nutné znát tento vzorec do detailu. Na druhou stranu se však hodí vědět, jak to ve světě financí chodí a jak se jednotlivé finanční produkty vypočítávají.


Náš tip: Kalkulátor RPSN naleznete například zde.
Náš tip: Více o výhodné půjčce na auto se dočtete ZDE.