Jak si správně vybrat půjčku?


Jak si správně vybrat půjčku?

ZUNO kreditní karta

SMS půjčky - jde to i bez poplatku

Nejlevnější půjčka na auto

Bankomaty ČSOB

Kalkulačka Půjčky České spořitelny

Půjčka od České spořitelny i pro podnikatele

Půjčka před výplatou na účet

Rychlá půjčka až domů

SMS půjčka pro ženy

Aukce půjček

Co je to osobní bankrot

Co je to RPSN

Malá SMS půjčka bez registru

Jak si správně vybrat půjčku?

14/4/2019

Být finančně gramotný je v dnešní době opravdu důležité – pravděpodobně každý z nás bude dřívě či později potřebovat větší nebo menší půjčku, a nikdo nechce naletět podvodníkům, kteří čekají právě na své neznalé oběti, nebo prostě jen nechceme zvolit nevýhodnou půjčku mezi tolika ostatními. Proto by mezi základní finanční dovednosti bezesporu měla patřit schopnost umět si spočítat, která půjčka nás vyjde výhodněji než jiná. Umíte předem odhalit, který úvěr Vás vyjde pěkně draho? Řekněme si, jak (ne)výhodnost půjčky poznáme.

Základem jsou právě ta čtyři písmenka schovávající se mnohdy v úvěrové smlouvě malým písmem někde pod čarou. Nenechejte se unést nízkou úrokovou sazbou a zajímejte se o RPSN (roční procentní sazba nákladů), které v sobě zahrnuje veškeré poplatky s úvěrem spojené, tedy nejen úroky.

Co tedy vlastně RPSN znamená?

  • RPSN (roční procentní sazba nákladů) označuje v procentech z dlužné částky, jakou částku dlužník přeplatí na všech poplatcích spojených s úvěrem, jinými slovy, kolik jej bude půjčka ročně stát.
  • Započítávají se do něj kromě úroků také například poplatky za posouzení žádosti o půjčku, za uzavření smlouvy, za převod peněz, poplatky za vedení úvěrového účtu, za úvěrové pojištění a další. Berme také v potaz, že ne každý poskytovatel pobírá poplatky za ty samé úkony, a že tyto pobírá v různých výších. Je tedy jasné, že při porovnávání úvěrů a výběru toho pravého nemůžeme zohledňovat jen úrokové sazby.
  • Díky RPSN jsme tedy schopni přesně zhodnotit a porovnat (ne)výhodnost úvěrů u různých poskytovatelů.

Pozor! Poskytovatel má ze zákona povinnost (až na drobné výjimky) RPSN v nabídkách půjček uvádět. Někteří se ale i přesto vyhýbají udání skutečného RPSN, nepodávají přesné a jasné informace, „mlží“. Tito poskytovatelé zřejmě vědí, proč tak činí. Vždy platí, že než cokoli podepíšete, musíte k úvěru znát přesné informace (tedy žádné RPSN od…). Jestliže se Váš poskytovatel vyhýbá určení přesného RPSN, je lepší vyhnout se obloukem podpisu smlouvy s ním.

Jak se RPSN počítá?

  • Existuje pro něj složitý vzorec, samotný výpočet RPSN je lepší přenechat odborníkům. Pro Vás jako klienta a spotřebitele je důležité vědět, že poskytovatel, jak už jsme zmínili, má povinnost RPSN uvádět.
  • Jestliže si jej chcete spočítat sami, z logiky věci to můžete udělat takto: vynásobte výši měsíční splátky počtem měsíců (doby splácení) a připočtěte k tomu všechny poplatky spojené s konkrétním úvěrem, nad kterým uvažujete.
  • Chyba se ale může vloudit do jakékoli lidské činnosti, a to jak na straně Vaši, tak na straně banky. Můžete proto využít také online kalkulačky pro výpočet RPSN, například: https://www.finarbitr.cz/cs/informace-pro-verejnost/kalkulator-rpsn.html nebo https://www.penize.cz/kalkulacky/rpsn.